• Kolejny sukces naszych ósmoklasistów „DISCE PUER”

          • Nasi ósmoklasisty wzięli udział w tegorocznej edycji interdyscyplinarnego konkursu DISCE PUER organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu.  

            W tym roku w konkursie wzięło udział 147 uczniów ze szkół podstawowych powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego.

            Konkurs miał charakter dwustopniowy. Pierwsza część konkursu składała się z dwóch testów obejmujących wiedzę pogrupowaną  w dwóch blokach przedmiotowych: humanistyczno – językowym oraz matematyczno – przyrodniczym. Zawody finałowe przeprowadzane były w formie quizu.

            Udział w konkursie miał charakter indywidualny, ale ustalana była również klasyfikacja drużynowa, obejmująca wyniki uzyskane przez uczniów szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: Karina Lamczyk, Katarzyna Powrózek, Paulina Woszczyna, Hubert Cytarzyński i Krystian Wojdat.

            Wyniki uzyskane przez uczniów uplasowały naszą szkołę na II miejscu wśród wszystkich placówek, które brały udział w konkursie. W klasyfikacji indywidualnej Hubert Cytarzyński zajął II miejsce i otrzymał tytuł laureata, a Karina Lamczyk zdobyła tytuł finalistki zajmując X miejsce.

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesu!

             

          • Sukcesy piłkarzy ręcznych

          • Sukces piłkarek i piłkarzy ręcznych Naszej szkoły!!

             Nasze dziewczynki  (klasy IV I V) uczęszczające na zajęcia dodatkowe piłki ręcznej w szkole pod okiem  Pani Donaty miały okazje zmierzyć się z zawodniczkami świebodzickich szkół. Rywalizacja odbyła się na poziomie międzyszkolnym w kat. wiekowej klasy VI. Mimo różnicy wieku Nasze dziewczynki pokazały się z bardzo dobrej strony. Zajęły 3 miejsce:) Natomiast chłopcy pod okiem Pana Michała  zajęli 2 miejsce także grając w kategorii wyższej. 

            Gratulujemy Naszym drużynom !!

             

             

          • "Bieg po zdrowie"

          • "Bieg po zdrowie"  - projekt antynikotynowy realizowany jest przez Panią Donatę Rzepecką . Do projektu została wybrana klasa 4c. 

            Dzieci realizują projekt w szkole ale także w spotkaniach grupowych w domu przy pomocy swoich rodziców. 

             

          • KONKURS DIECEZJALNY

          • Diecezjalny Konkurs pod hasłem ”Ojciec trędowatych – o. Marian Żelazek werbista”,  odbył się 12 marca w Świdnickiej Kurii Biskupiej.

                 Laureaci szkolnego konkursu,  Anna Wójcik, Szymon Borowicz, Marcin Hamera, Estera Prochera wzięli udział w etapie diecezjalnym.

            Uczestnicy przez 45 minut odpowiadali na pytania związane z życiem i działalnością o. Mariana Żelazka, który spędził ponad 50 lat w Indiach, służąc trędowatym. Był też więźniem obozów koncentracyjnych KL Dachau i Mauthausen-Gusen. Rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny. 

            Nieco więcej o jego pracy uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko z poleconych w konkursie lektur, ale i z ust o. Andrzeja Danilewicza, werbisty, który osobiście znał kandydata na ołtarze. – Niektórzy mówią, że o. Marian był najwybitniejszym misjonarzem XX wieku. Pewnie o jego życiu wiecie więcej niż ja, dlatego postaram się z wami podzielić osobistym doświadczeniem z obserwacji jego pracy nad największym jego dziełem, które wciąż się rozwija, a mianowicie o szkole Beatrix w Puri. W ubiegłym roku w odnowionych jej pomieszczeniach świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin o. Żelazka –mówił O.Andrzej zapowiadając temat swojej prelekcji.

            Pokazując zdjęcia z Indii, opowiadał o warunkach życia i pracy na misjach. –

            Po jego wystąpieniu ogłoszono wyniki.  Nasi uczniowie  zdobyli II miejsce : Estera Prochera i Anna Wójcik . Składamy im gratulacje.

                Katechetka :Halina  Wasielewska

             

          • Wycieczka do ZOO

          • 25 marca uczniowie klasy pierwszej i trzeciej byli na wycieczce we wrocławskim ZOO. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska wiele egzotycznych zwierząt m.in. żyrafy, gekony, małpy. Odwiedziły też wyjątkową i jedyną taką atrakcję w Polsce jaką jest Afrykarium, a w nim zwierzęta żyjące w wodnym środowisku Czarnego Kontynentu m.in. hipopotamy, płaszczki, rekiny i krokodyle.  

            Był to mile spędzony dzień i z pewnością zostanie w pamięci jej uczestników.

             

          •   WYJAZD  NA SPEKTAKL PT. ,,ŚWIAT LEGEND”

          •   19.03.2019 r. uczniowie  klas IV-VI wraz z nauczycielami udali się na spektakl                           pt. ,,Świat legend” do Świdnicy. Przedstawienie dla dzieci przygotowali młodzi aktorzy                     z  Wrocławskiego Teatru IN-ART.

                    Spektakl składał się z czterech legend, a każda z nich została przedstawiona w innej technice teatralnej. Widz mógł przenieść się do zamierzchłych czasów i dowiedzieć się, jak powstało państwo polskie, dlaczego myszy zjadły Popiela, czy każdemu z nas grozi Madejowe łoże oraz dlaczego Poznań też ma swój hejnał.

                   Uczniom podobała się sztuka, o czym mogły świadczyć gromkie oklaski. Dodatkowo jest to dla dzieci pouczająca lekcja.

          • Sukces Julii

          •           14 marca 2019 r. w  Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się Powiatowy Etap Konkursu Recytatorskiego Pegazik. Miło nam poinformować, że reprezentantka naszej szkoły - Julia Bilecka z klasy Vb, recytacją wiersza ,,Telefon” Juliana Tuwima, zachwyciła jury i tym samym awansowała do finału dolnośląskiego, który już w kwietniu w Kłodzku.                                            Julii  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • W tym roku po raz drugi uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Dzień Bezpiecznego Internetu organizowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. W każdej klasie odbyły się zajęcia edukacyjne, które uświadamiały młodym użytkownikom jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie. Dzieci oglądały krótkie scenki przybliżające problem, opowiadały o swoich doświadczeniach oraz wykonały plakaty, które zostały wywieszone na korytarzach szkoły. Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali prezentacje, z których najlepsza wykonana przez Karinę Lamczyk i Kornelię Kotwicę została przedstawiona na apelu szkolnym. Inna, nagrodzona w konkursie klas siódmych, a przygotowana przez Anię Wójcik jest do obejrzenia  poniżej.

            Z pewnością cykl takich działań poprawi wiedzę i świadomość dotyczącą tak istotnych problemów jak bezpieczeństwo w Internecie.

             

            Koordynatorzy akcji

            Małgorzata Kulik, Elżbieta Kurdybelska, Ada Szarzyńska

          • Jeżycjada

          • Dnia 11.03.2019 roku grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w III Ogólnopolskim czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Podczas spotkania, które odbyło się w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej, każdy z uczestników mógł zaprezentować fragment swojej ulubionej książki z Jeżycjady. W skład serii wchodzą 22 niezwykle ciekawe i pełne humoru powieści dla młodzieży do lektury których serdecznie zachęcam.

             

             

          • Programujemy z Baltie

          • 13 marca czniowie naszej szkoły  uczestniczyli w seminarium organizowanym przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu we współpracy ze stowarzyszeniem Twórcza Informatyka z Baltie.

            Uczestnicy mogli pod okiem autora programu Baltie - Buhomira Soukopa poznać kilka tajników programowania,  wspólnie rozwiązywali problemy i tworzyli własne rozwiązania. Hania i Kazik doskonale radzili sobie z zadaniami, aktywnie uczestniczyli w lekcji pokazowej, mogli sprawdzić swoje umiejętności zdobyte w czasie lekcji w szkole.

          • Brawa dla naszych najmłodszych !


          •  

            W grudniu uczniowie z  klas II-III wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Stypendiada wczesnoszkolna.  Próbowali swoich sił w czterech konkursach: konkursie czytelniczym – Abecadło, konkursie ortograficznym – Ortografek, konkursie matematycznym – Plusik, konkursie plastycznym – Plastuś.

            Wyróżnienie i tytuł Laureata oraz Orła Plastycznego otrzymała Hanna Janiszewska -  uczennica klasy II oraz Dominika Dawidowicz – uczennica klasy III.

            Wyróżnienie i tytuł Laureata oraz Orła Ortograficznego otrzymał Maksymilian Rochowiak – uczeń klasy III.

            Wyróżnienie i tytuł Laureata oraz Orła Matematycznego otrzymał Karol Bujak – uczeń klasy III.

            Warto podkreślić, że średnia punktów uzyskanych  przez uczniów naszej szkoły w konkursach ortograficznym   (kl. III), matematycznym  (kl.II)   plastycznym (kl. II i III)  przewyższa średnią krajową rówieśników o  kilka punktów.

            Gratulujemy i zapraszamy za rok !!

            Koordynatorzy

            W. Grochowska, E. Skibicka

          • Tworzymy zabawki

          • Uczniowie klas V w ramach zadania praktycznego- z przedmiotu TECHNIKA-wykonywali MASKOTKI. Tworzywem, z którego powstały prace były materiały włókiennicze .

            Efekty pracy i ich autorów można zobaczyć na załączonych zdjęciach…

                                 Prace wykonane pod kierunkiem p. Andrzeja Oziembłowskiego

          • Wycieczka do Myśliborza

          •  

            WYCIECZKA DO OŚRODKA EDUKACYJNEGO CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I KRAJOZNAWSTWA  ,,SALAMANDRA”           W MYŚLIBORZU

                   19 i 20 lutego 2019 roku uczniowie klasy IV b, V b i częściowo V a uczestniczyli                           w wycieczce do Ośrodka Edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa  "Salamandra" w Myśliborzu (powiat jaworski). Centrum jest położone na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy" -  pięknego i malowniczego miejsca.

                  Dzieci aktywnie brały udział w różnorodnych zajęciach, między innymi: Las i jego mieszkańcy/ Społeczne życie mrówek/ Chlorofil jako barwnik asymilacyjny/ Jaką wodę można pić?/ Jak zrobić mydło glicerynowe?

                 Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i dostarczyła każdemu wielu wspaniałych                     i niezapomnianych wrażeń.

                                                                                  

             

        • Mistrzostwa szachowe
          • Mistrzostwa szachowe

          • IX SZACHOWE MISTRZOSTWA ŚWIDNICY ORAZ JAWORZYNY ŚLĄSKIEJ

            Do rozgrywek z naszej szkoły zgłosiło się (8 - Świdnica) 6- Jaworzyna Śląska miłośników szachów, a mianowicie : Marcel Apolinarski, Eryk kurdzielewicz,

            Michał Andruszkiewicz, Mikołaj Kirklo, Filip Ślęzak, Szymon Gmur.  Rozegrano 6 rund w tempie 30 minut na zawodnika. Turnieje zostały przeprowadzone w czterech grupach rozgrywkowych na dystansie 6 rund.

                      Wielu spośród uczestników miało już za sobą, dużo rozegranych partii i całkiem spore doświadczenie w grze w szachy (posiadający kategorie szachowe).  Nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w tych turniejach. W swoich potyczkach zdobyli swoje pierwsze kategorie szachowe.

                      Wszyscy zawodnicy spisali się na medal, wykazując zaangażowanie w królewską grę i sportowe zachowanie.

                       Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej

          • Uroczyste otwarcie kręgielni

          • 22 lutego 2019 roku delegacja uczniów Naszej Szkoły wraz z nauczycielem wychowania fizycznego wzięła udział w Otwarciu Kręgielni w Świebodzicach. Mieliśmy okazję zagrać w turnieju w którym wzięły udział świebodzickie szkoły. Fantastyczny obiekt, świetna zabawa i dobry humor towarzyszył nam podczas inaugurującego spotkania w kręgielni.

          • Trening z Mistrzami Świata

          • 21.02.2019 roku w szkole odbył się trening z Mistrzami Świata sumo sportowego -   zawodnikami klubu UKS Niedźwiadek. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem niektórzy mieli szanse zmierzyć się z Mistrzami na macie :)

          • Nasz sukces !

          • 27 lutego 2019 roku reprezentantki naszej szkoły w składzie: Magdalena Piwko- IV b, Katarzyna Mikoda– V b, Julia Bilecka- V b, Noemi Śliwa- VII a, Eliza Nowicka- VIII a i  Karina Lamczyk- VIII b, wzięły udział w Miejskim Etapie Konkursu Recytatorskiego Pegazik, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach.

             Dwie z naszych uczennic zachwyciły jury, Julia Bilecka została laureatką w kategorii młodsi, natomiast Noemi Śliwa została laureatką w kategorii starsi. Oznacza to, że nasze uczennice wezmą udział w powiatowym etapie Konkursu Recytatorskiego Pegazik, który odbędzie się w marcu. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i liczymy na dalsze sukcesy!    

        • Konkurs recytatorski
          • Konkurs recytatorski

          • Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I- III „Potyczki z Poezją”

            Potyczki z poezją – „Zwierzaki”

             

            ORGANIZATORZY: Wiesława Grochowska, Elżbieta Skibicka, Violetta Dziedzińska

            CELE GŁÓWNE:

            • Propagowanie twórczości poetów polskich
            • Rozwijanie zdolności recytatorskich
            • Zainteresowanie uczniów poezją
            • Zachęcanie do występów na scenie
            • Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
            • Prezentacja umiejętności dzieci

             

            ZASADY UCZESTNICTWA

            • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 0 -III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach
            • każdy uczestnik przygotowuje recytacje wybranego wiersza wg. kryteriów określonych w regulaminie
            •  każdą klasę reprezentuje czterech przedstawicieli

             

            ZGŁOSZENIA

            • Zgłoszenia chętnych  uczniów kierować do wychowawcy klasy
            • Zgłoszenia uczniów reprezentujących klasę  do  22 marca 2019 r.

            do organizatorów konkursu

             

            PRZEBIEG KONKURSU                                                                                                                                              Przebieg konkursu jest dwustopniowy:

            • I etap: eliminacje klasowe – wyłonienie 4 przedstawicieli klasy
            •  II etap: Konkurs Szkolny– 29 marca 2019 r

                                   

             

             

             

             

             KRYTERIA OCENY:

            Komisja dokonuje oceny wg następujących kryteriów

            • Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
            • Dykcja i interpretacja utworu
            •  Ogólny wyraz artystyczny

             

            FORMA OCENY

            • Oceny dokonuje jury powołane przez organizatorów

             

            NAGRODY

            • Jury przyznaje nagrody dla czterech laureatów i czterech wyróżnień konkursu
            • Jury może przyznać wyróżnienia specjalne
            • Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują pamiątkowe dyplomy
            • Jury zastrzega sobie prawo do zmiany ilości nagród.

             

             

             

          • Dzień Babci i Dziadka w klasie drugiej

          • Z niewielkim opóźnieniem odbył się w klasie drugiej wyczekiwany Dzień Babci i Dziadka. Przepełnieni emocjami uczniowie przywitali swoich ukochanych wierszami, życzeniami, piosenkami. Dużo wrażeń i uśmiechów  dostarczyło  przedstawienie  „Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczestników kółka teatralnego. Wielką niespodzianką były portrety oraz „Konfitury uczuć”, które dzieci samodzielnie wykonały dla swojej Babci i Dziadka. Spotkanie zakończyły konkursy, słodki poczęstunek przygotowany przez mamy oraz pamiątkowe zdjęcia.  

          • Konkurs "Pokaż, co potrafisz"

          • REGULAMIN PRZEGLĄDU TALENTÓW

            „ POKAŻ, CO POTRAFISZ”

            Organizatorzy konkursu: p. E. Skibicka, p. W. Grochowska,  p. M. Kulik,

            Cele konkursu:

            - stworzenie dzieciom możliwości prezentowania swoich talentów i

              umiejętności

            - wyłonienie uzdolnionych dzieci

            - integracja środowiska szkolnego

             

            Eliminacje do konkursu: 27 III  2019 r.

            - przesłuchanie wszystkich zgłoszonych uczestników

             

            Termin konkursu: 05 IV 2019 r.

            - prezentacja wyłonionych w drodze eliminacji uczestników konkursu

             

            Kategorie:

            - gra na instrumencie muzycznym

            - śpiew

            - taniec indywidualny

            - taniec zespołowy

            - pokazy umiejętności szczególnych ( sportowych, zręcznościowych

               lub innych)

             

            Kryteria oceny:

            - poziom umiejętności stosownie do prezentowanej kategorii

              tzw. warsztat, czyli np. emisja głosu, poczucie rytmu itp.

            - własna inwencja twórcza

            - ogólne wrażenie artystyczne ( dobór strojów, rekwizytów,

              ekspresja prezentacji, stosowne zachowanie się na scenie itp.)

             

             

             

            Warunki uczestnictwa:

            - każdy z uczestników przygotowuje wystąpienie trwające nie dłużej

               niż 10 min.

            - wszystkie akcesoria potrzebne do występu uczestnicy przynoszą we

              własnym zakresie

            - zgłoszenie kandydata jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

              konkursu

            - jury zastrzega sobie prawo do wyłącznego wglądu do kart ocen

              występu oraz nie jest zobowiązane do podania uzasadnienia wyboru

              laureatów

             

            Formy oceny:

            - uczestnicy konkursu podlegają ocenie punktowej ( od 1 – do 5 pkt.)

              przez każdego członka komisji

            - komisja konkursowa powoływana jest przez organizatorów

             

            Nagrody:

            - jury przyznaje nagrody za zajęcia 1, 2 i 3 miejsca w dwóch

              grupach wiekowych ( klasy 0 - IV  i  klasy V – VIII ) oraz

              w poszczególnych kategoriach

            - jury może przyznać nagrodę Grand Prix ( otrzymuje ją laureat,

              który wybitnie wyróżniał się w konkursie)

            - jury może przyznać wyróżnienia specjalne

            - organizator uzależnia ilość przyznanych nagród od poziomu

              występów w danych grupach wiekowych i w poszczególnych

              kategoriach

             

            Postanowienia końcowe:

            - sprawy nieujęte w regulaminie rozstrzyga jury i organizatorzy.