• Podziemia Zamku Książ

          • 5 grudnia 2018 r. uczniowie klas siódmych wybrali się na wspólną wycieczkę do Zamku Książ, gdzie zwiedzali udostępnione od niedawna podziemia. Wycieczka była bardzo interesująca oraz bardzo pouczająca. Dowiedzieliśmy się, że to tutaj powstał projekt tworzenia podziemnych tuneli i pomieszczeń, który otrzymał nazwę „Rise” (Olbrzym). W Zamku Książ miała być główna siedziba Hitlera. Do prac drążenia tuneli wykorzystano więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Była to bardzo ciężka praca w nieludzkich warunkach i ponad siły. Tunele wydrążono na głębokości 50 m. Do dziś nie wiadomo do czego miały być wykorzystane. Na dzień dzisiejszy powierzchnia odkrytych podziemi wynosi ponad 3000 m².

          • Andrzejkowe zabawy z chustą

          • Andrzejki w klasie drugiej przebiegały w atmosferze wróżb z wykorzystaniem chusty animacyjnej.  Zabawę rozpoczęto od marszu butów. Potem uczniowie rzucali monetę przez lewe ramię. Julka przyniosła upieczone przez nią i mamusię ciasteczka z wróżbą. Oczywiście nie zabrakło przepowiedni, kto kim zostanie oraz losowanie imienia wybranka. Chusta pomogła również wybrać kolor, który określał przyszłość.  Wiele emocji wzbudziła wróżba z puszczaniem stateczków na wodę. Wszyscy, którzy przygotowali zabawy we wróżenie zostali nagrodzeni.                                                              BRAWA DLA ODWAŻNYCH !!

          • GALA STYPENDIALNA „ Zdolny ŚLĄSK” 2018

          • Program Stypendialny “zDolny Śląsk” ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty oraz wspieraniu uzdolnionej młodzieży na terenie Dolnego Śląska. Program został zainicjowany w 2001 roku przez naszą Fundację i Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            W sobotę 1 grudnia 2018 r. we Wrocławiu odbyła się Gala Stypendialna „zDolny Śląsk” 2018.

             

             Uczennica naszej szkoły Anna Wójcik po raz drugi została laureatką konkursu stypendialnego. Otrzymała stypendium naukowe.

             

            Licznie przybyła publiczność składała się głównie z laureatów XVIII edycji konkursu stypendialnego i ich osób towarzyszących – rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów regionów, pracowników Kuratorium, przedstawicieli Kapituły Wspierania Uzdolnień.

            Uroczystość uświetnił występ laureatki stypendium – sopranistki Magdaleny Dudek.

                                                                                                             Teresa Dobrowolska

          • Co słychać w klasie drugiej ?

          •  

            Za nam kolejne miesiące nauki. Uczniowie klasy drugiej oprócz wypełniania codziennych obowiązków uczestniczą również w ciekawych działaniach.  Aktywnie włączyli się w zbiórkę makulatury, kasztanów, nakrętek, maskotek, a obecnie w Górę grosza. Poznają przyrodę poprzez doświadczenia i wycieczki. Przygotowali wspólne śniadanie realizując program „Śniadanie daje moc”. Wzięli udział w konkursie klasowy  „Co wiem o Polsce” w ramach obchodów Święta Niepodległości oraz opanowali słowa czterech zwrotek hymnu narodowego, bawili się wspólnie z okazji Dnia Chłopca, byli w teatrze w Wałbrzychu na sztuce „Kajtuś Czarodziej”. Oprócz tego ćwiczą technikę czytania biorąc udział w zbieraniu znaczków tworzących Piramidę czytelniczą. Co miesiąc dokonują samooceny swojego zachowania wypełniając karty i porównując swoje wyniki. Uczą się współpracy i współodpowiedzialności za wykonaną pracę.  Przed nimi kolejne wyzwania i wesołe spędzanie czasu w szkole.

          • Międzynarodowe Święto Pluszowego Misia

          • Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 23 listopada do świętowania w bibliotece zaproszono uczniów z zerówki. Wszystkie dzieci przyszły tego dnia do szkoły w towarzystwie swoich ukochanych pluszaków. Świętowanie rozpoczęło się od poznania historii pluszowego misia, a potem wszyscy uczniowie opowiadali o swoich  przytulankach. Nie zabrakło głośnego czytania misiowej bajeczki. Za przykładem Kubusia Puchatka dzieci z  wielkim apetytem pałaszowały miodek. Pracując w dwóch grupach zerówiaki pięknie wykonały plakaty z wizerunkami Kubusia Puchatka i Misia Paddingktona.

            Misiowym zabawom nie było końca!    

          • Nauka przez zabawę

          • Uczniowie klasy pierwszej uczą się poprzez zabawę. Z okazji Święta Pluszowego Misia na lekcjach zagościły ukochane pluszaki, a najmłodsi razem z nimi uczyły się   przeliczać, obliczać sumę i różnicę, a także  opowiadać o swoich przytulankach. Postać misia była też motywem przewodnim do wyszukiwania różnic i nauki rysowania.

            Kolejne zajęcia to zabawa w teatr, pierwszaki prezentowały swoje kukiełki i pacynki. Tworzyły krótkie scenki jednocześnie utrwalając słownictwo związane z tematem.

            Tak spędzony czas w szkole biegnie wyjątkowo szybko.

          • Zielniki

          • Uczniowie klas V w ramach zadania praktycznego- z przedmiotu technika-wykonywali  ZIELNIKI.

            Efekty pracy i ich autorów można zobaczyć na załączonych zdjęciach…

                                 Prace wykonane pod kierunkiem p. Andrzeja Oziembłowskiego

             

          • Śniadanie daje moc

          • Zdrowie- to właściwe odżywianie!

             

             14 listopada 2018 roku  klasy 0-III uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji

            Śniadanie daje moc!”

            W tym roku od świtania ogarnęła nas: jogurtomania, płatkomania, mlekomania, owocomania. Każda klasa poznawała walory zdrowotne przetworów mlecznych, jogurtów i serków. Uczniowie komponowali sobie własne dania z różnymi  dodatkami. Wspólne degustacje w klasach były okazją do wymiany pomysłów i smaków. Pamiętajmy, że  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

            To najlepszy start w nowy dzień!

             Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego dnia.

             

          • Wizyta w teatrze

          • „Co w trawie piszczy?”

             

            15 listopada 2018 roku uczniowie klas trzecich i przedszkolaki wyjechały do Strzegomia na musical profilaktyczny – „Co w trawie piszczy?” w wykonaniu aktorów  Teatru Muzycznego „FORTE” z Wrocławia. 

            Fantastyczna przygoda mieszkańców łąki, a przy tym zaskakujące zwroty akcji połączone ze znakomitym humorem- przekonały dzieci, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią, to tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Po raz kolejny okazało się, że przyjaźń jest najważniejsza i każdy na nią zasługuje. Sztuka zachwyciła nas mądrą treścią, przepięknymi strojami aktorów, muzyką i piosenkami.

             

          • Tworzymy razem

          • 09.11.2018 roku odbyło się kolejne  spotkanie realizowane w ramach programu „Tworzymy razem”.  Odwiedzili nas podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach. Tym razem wspólnie świętowaliśmy 100-lat Niepodległości Polski. Tworzyliśmy okazjonalne  czapki,  kotyliony oraz „serdeczne” mobile.

            Był poczęstunek i czas na rozmowę.

             Mogliśmy ofiarować dzieciom swoje zainteresowanie, a one w zamian obdarowały nas swoją radością - 100 UŚMIECHÓW  NA  100 LAT  NIEPODLEGŁOŚCI!

                  Dziękuję p. Marcie Białek J. Walickiej oraz dzieciom naszej szkoły za współpracę i zaangażowanie!

                                                                                                        Opiekun grupy-Violetta Dziedzińska

             

                                                                                                             

          • Dyniowo i pomarańczowo

          • Klasa III „a” realizowała w listopadzie projekt prozdrowotny „Dyniowo”. Tematem przewodnim były walory zdrowotne i dekoracyjne tej przepięknej rośliny. Dzieci bogaciły słownictwo wokół tematu, tworzyły opis dyni, poznały historię sprowadzenia tego warzywa do Europy, oglądały naturalne eksponaty. Tworzyły także prace techniką kolażu, sklejały mobile przestrzenne oraz malowały dynie. Na koniec odbyła się degustacja przysmaków przygotowanych przez mamy i chętnych uczniów – były dyniowe ciasteczka i zupa. Teraz wiemy, że dynia to „bomba witaminowa” i warto ją zjadać  ze smakiem.

             

          • Święto Niepodległości u najmłodszych

          • Uczniowie klasy pierwszej również włączyli się w uroczyste obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Na zajęciach zdobywali wiedzę o symbolach narodowych, rozwiązywali  łamigłówki i wykonywali prace plastyczne oraz kotyliony. Jako zwieńczenie pracy, każdy z dumą i ogromnym przeżyciem recytował w klasie wybrany przez siebie wiersz o Polsce.

            Z pewnością takie lekcje sprawią, że najmłodsi uczniowie wzbogacą swoją wiedzę o Ojczyźnie i nauczą się szacunku dla swojego kraju.

             

          • Apel z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

          •       11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, aby uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli, w 1918 roku stało się niepodległe, wolne od zaborców. Z tej okazji 09.11.2018 r.  odbył się uroczysty apel. Uroczystość poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego. W ten  sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Występujący przybliżyli całej społeczności uczniowskiej  losy naszego kraju związane z rozbiorami i odzyskaniem wolności. Podczas apelu nie mogło zabraknąć  wierszy i pieśni patriotycznych. Występ młodych aktorów z zaciekawieniem  obserwowali wszyscy zgromadzeni.  Na  zakończenie uroczystości odbyło się wręczenie nagród za przygotowanie gier planszowych tematycznie związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dyrektor szkoły, pani Dorota Uzar, podziękowała ,,małym artystom” za występ,jednocześnie przypominając wszystkim obecnym, że szacunek wobec historii naszego narodu to wyraz współczesnego patriotyzmu.

        • Nominacje
          • Nominacje

          • Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach zgłosili naszą placówkę oraz Panią Wiesławę Grochowską do plebiscytu ogłoszonego przez „Gazetę Wrocławską” pt.: „Nauczyciel na Medal”.

            Szkoła nominowana została w kategorii: „Szkoła Roku- Szkoła Przyjazna Uczniom”,

            Natomiast Pani Wiesława Grochowska w kategorii Nauczyciel na Medal Edukacji Wczesnoszkolnej”

            Poniżej udostępniamy linki za pośrednictwem, których można oddać głos.

             

            https://gazetawroclawska.pl/p/kandydat/szkola-podstawowa-nr-4,265263/

            https://gazetawroclawska.pl/p/kandydat/wieslawa-grochowska,261921/

             

            Z góry dziękujemy Państwu za wsparcie

            Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach

             

             

        • Zbiórka kasztanów
          • Zbiórka kasztanów

          • Koło Łowieckie „Kolibra” w Wałbrzychu  z przedstawicielem w osobie pana Borowieckiego zaproponowało uczniom naszej szkoły udział w zbiórce kasztanów dla zwierząt, które zimą mają problem ze znalezieniem pożywienia.  Apel został przyjęty z entuzjazmem i uczniowie – szczególnie klas młodszych – przynosili, razem z rodzicami, duże ilości tych jesiennych owoców.  Wspólnymi siłami uczniowie klas: zero, pierwszej, drugiej, III a, b, IV a,b ,c, V b i VII b zebrali 1 643 kg kasztanów.  W czołówce znalazły się klasy druga – 339 kg i IV c -249 kg. Pieniążki ze zbiórki trafiły do budżetu poszczególnych klas. 

            Zapraszamy za rok do wzięcia udziału w tej, jakże pożytecznej akcji pomocy zwierzętom.

            Dziękujemy Kołu Łowieckiemu „Kolibra” w  Wałbrzychu.

          • Puchar Europy

          • W dniu 27 października 2018 odbyły się zawody z cyklu Pucharu Europy PFT w Chorwackim Dubrowniku. W zawodach udział wzięło 300 zawodników z całej Europy. Świetnie zaprezentowali się na zawodach uczniowie naszej szkoły - zawodnicy Klubu Taekwondo TAIPAN - Hubert Cytarzyński i Zuzanna Malesa. Hubert zdobył dwa brązowe medale w konkurencjach - walki ciągłe oraz układach formalnych natomiast  Zuzanna w walkach oraz układach formalnych dwukrotnie była piąta. Tym bardziej ogromne to osiągniecie gdyż poziom zawodów był bardzo wysoki. Ogromne gratulacje dla Huberta i Zuzi za odwagę i charakter.

             

          • Święto biblioteki

          • Dnia 26 października obchodziliśmy Święto Biblioteki. Dużym powodzeniem cieszył się zorganizowany  z tej okazji  Kiermasz Taniej Książki. Wśród wielu tytułów każdy mógł znaleźć coś dla siebie.