• Dzień Szalonych Fryzur

          • „Mam fryzurę na cebulę ,
            Przestraszyłam panią Ulę
            Pewnie zaraz wszystkim powie,
            Co ja dzisiaj mam na głowie.
            Nie kucyki! Nie warkocze !
            Chociaż może są urocze.
            To fryzura całkiem nowa,
            Taka właśnie cebulowa,

            Niech się ze mnie śmieją!
            Co mi tam!
            Będę ją nosiła,
            Mówię Wam!”

            Dnia 24.11.2021 roku Rada Rodziców zasponsorowała  dla uczniów z  klas 0-III imprezę muzyczno-integracyjną  w wykonaniu animatorów z firmy Kamayu Art. Spotkanie odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - w dwóch grupach.  Dzieci wykazały się radością, spontanicznością, pomysłowością i zachwyciły nas swoimi „szalonymi” fryzurami. Gratulujemy wszystkim pomysłów, dystansu do siebie oraz odwagi.

             Może wśród zaprezentowanych zdjęć znajdziecie propozycję dla siebie.
             

          • Tropiciele jesiennej pogody

          • Projekt klasowy- Tropiciele jesiennej przyrody

                Trzecioklasiści po raz kolejny ruszyli na przyrodnicze wędrówki w góry, po lesie, po polach, do ogródków, a nawet nad morze, aby poszukać oznaków jesieni i uwiecznić ich piękno na zdjęciach. Zachętą do fotografowania  były tematy  przerabiane w październiku i listopadzie. Na zdjęciach można zobaczyć widoki z Dzikowca i Waligóry, jesienne kwiaty: wrzosy dalie, chryzantemy oraz drzewa liściaste i owocowe. Miłośnicy  grzybobrania znaleźli grzyby jadalne: maślaki, borowiki, prawdziwki, opieńki i niejadalne, ale piękne huby oraz muchomory. Nasze koleżanki zamieniły się  modelki, a z liści wyczarowały wianki. Wśród pomysłów znalazły się wyrazy ułożone z kasztanów i kompozycje kwiatowo-warzywne. Tropiciele wytropili dorodne dynie, kabaczki i cukinie. Okazało się, że nawet jeż, żuk i kury potrafią pozować do zdjęcia. Przekonaliśmy się, że jesień to bogactwo kolorów i smaków.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w tropieniu. Wszystkich zapraszamy do naszej klasowej galerii zdjęć.

                                                                                                                                                                                                          Tropiciele przyrody

          • STOP HEJT

          • 25.11.2021r. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach przystąpiła do programu „STOP HEJT”. Przy wejściu do budynku został zamontowany hejtbox tzn. skrzynka, do której uczniowie naszej szkoły mogą wrzucać swoje zwierzenia w formie anonimowej lub imiennej. Każdy uczeń może podzielić się swoimi doświadczeniami, co pozwoli specjalistom określić skalę problemu, z jakimi zmagają się placówki oświatowe w Świebodzicach. Jeśli ktoś doświadcza obecnie hejtu, to zostanie zorganizowana pomoc doraźna. Skrzynka będzie opróżniana pod koniec każdego tygodnia.

            Proszę zapamiętać:

            1.     Skrzynka nie jest miejscem na umieszczanie żartobliwych treści.

            2.     Do każdej prośby podejdziemy poważnie.

            3.     Zawsze pozostaniesz anonimowy.

             

            Z poważaniem Dyrektor szkoły

                            Anna Nowak

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4.10 obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy i innych akcesoriów do pielęgnacji dla zwierzaków ze  schroniska w Świdnicy.W schronisku tym jest obecnie 80 zwierzaków - psów, kotów, w różnej kondycji zdrowotnej.Dlatego bardzo cieszy fakt, że nasza młodzież tak pięknie odpowiedziała na apel nauczycielek biologii i przyrody Pani Teresy Dobrowolskiej, Alicji Surowiec - Komarnickiej i Katarzyny Cabanek i aktywnie włączyła się w zbiórkę.Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Panie pracujące w schronisku były bardzo zaskoczone rozmiarem pomocy, zwłaszcza gdy powiedziałyśmy, że nasza szkoła jest niewielka. Okres jesienny jest dla takich instytucji trudnym czasem, więc każdy dar serca jest ważny.Otrzymaliśmy w schronisku dyplom - podziękowanie, które zawiesimy w szkole.

            Katarzyna Cabanek

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Dnia 25 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny                  i wyjątkowy. W oddziale przedszkolnym i w klasie III czytane były bajki o misiach, dzieci wykonały również piękne misiowe prace plastyczne. Ten dzień był pełen radości i wspólnej zabawy. W przyszłym roku na pewno znów zaprosimy do naszej szkoły pluszowych przyjaciół.

          • Święto Pluszowego Misia

          • Uczniowie klasy pierwszej aktywnie właczyli się w obchody Święta Pluszowego Misia.  Najmłodsi zapoznali się z historią powstania tego święta, a także samodzielnie przedstawili swoje ukochane przytulanki kolegom i koleżankom z klasy. W czasie zajęć odbyły się również warsztaty lepienia z gliny, których bohaterem  był  oczywiście miś. Tytułowy bohater dnia był rózwnież obecny na zajęciach matematycznych i zajęciach komputerowych.

          • Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ

          • Zapraszamy do udziału w Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ @igf_2021 #IGF2021, którego gospodarzem będzie Polska. Spotkajmy się 6-10 grudnia w Katowicach, aby wspólnie rozmawiać o przyszłości Internetu! Zapisy tylko do 1 grudnia!👇https://cutt.ly/FormularzRejestracyjny🇵🇱🇺🇳

          • Spotkanie  z autorką książek Panią Katarzyną Ryrych

          • 18.11.2021 r. klasy ósme z naszej szkoły były na spotkaniu autorskim z pisarką Panią Katarzyną Ryrych w Miejskiej Bibliotece. Autorka licznych książek mówiła o swojej misji pisania, pokazywaniu rzeczywistości taką, jaka jest, przepełnioną dobrem, ale też i złem. Autorka opowiadała również o tym, co dzieje się wokół nas, ale w taki sposób, aby nie zachęcać do naśladowania złych rzeczy, a raczej podsuwać dobre ścieżki.

            Pisarka mówiła o historii powstawania swoich książek, szczególnie tych o młodzieży i dzieciach, ich problemach i postrzeganiu rzeczywistości, ciekawych interpretacjach jej dzieł przez czytelników. Ósmoklasiści z uwagą słuchali, a potem zadawali pytania związane m.in. z warsztatem pisarza, historią poszczególnych bohaterów promowanych książek. Następnie Autorka zaproponowała, aby uczniowie sami wymyślali tematy na książkę. Pomysłów było co niemiara. Niewątpliwie Pani Katarzyna Ryrych nawiązała wspaniały kontakt z naszą młodzieżą. Była to uczta intelektualna.

          • Wyniki konkursu religijno-plastycznego

          • W ostatnim czasie w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs religijno-plastyczny „Widział Bóg, że było dobre”.

             

            W konkursie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów naszej szkoły. 

             

            Jury wyłoniło zwycięskie prace w dwóch kategoriach. 

            Kategoria I:

            1 miejsce - Wojciech Hołub - klasa 0 (praca nr 1)

            2 miejsce - Anastazja Filipczyk - klasa 4a (praca 29)

            3 miejsce - Weronika Sikora - klasa 3a (praca 31)

             

            Kategoria II:

            1 miejsce - Sandra Martynów - klasa 7c (praca 45)

            2 miejsce - Kaja Łuciów - klasa 6b (praca 42)

            3 miejsce - Lena Karczewska - klasa 7c (praca 46)

            Wyróżnienie - Patryk Mleczej - klasa 7a (praca 43)

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Wizyta w teatrze

          • Zdjęcia  i link do fragmentu  spektaklu skopiowany z galerii Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

            17 listopada uczniowie klas I-IV wybrali się do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektakl pt. „Akademia pana Kleksa”. Młodzi widzowie poznali niezwykle ekscentrycznego nauczyciela – pana Kleksa oraz jego uczniów. Z wielkim zadziwieniem oglądali lekcje kleksografii, bajania czy geografii. Wspólnie też śpiewali dobrze znane piosenki. Były chwile śmiechu, zadziwienia, a nawet strachu. Z pewnością wrażenia długo zostaną w pamięci każdego odbiorcy tego wyjątkowego widowiska.

          • 18 listopada- Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada.
            W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.


            Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu.

            Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz
            7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, toluen, butan itd.

            Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie  
            i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.


            Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:

            • Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
            • Choroby układu krążenia (Infografika_Korzysci_zdrowotne_z_rzucenia_palenia.pdf​​​​​​​niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).
            • Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).


            Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! 

            Pamiętajcie! Nie zaczynajcie palić! To uzależnia!
            Lepiej zacznij zdrowiej żyć, nie pal, naucz się porządnym być!


            Szkolny koordynator programu

            „Bieg po zdrowie”

            Alicja Surowiec-Komarnicka


            Materiały pochodzą ze strony www.gov.pl



          • Święto Niepodległości

          • Hymn państwowy  w wykonaniu uczniów klas siódmych

            Święto Niepodległości w naszej szkole na poważnie i na wesoło.

             

            Dzisiaj - 10.11.2021 r . w naszej szkole odbyły się zajęcia związane ze Świętem Niepodległości.  Każda klasa na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej wspólnie tworzyła gazetkę lub plakat poświęcony tematycznie naszemu świętu narodowemu. Część uczniów w klasie wykonywała własnoręcznie kotyliony, które przypięte do piersi dumnie prezentowały patriotyczną postawę naszej społeczności szkolnej.

            Gazetki i plakaty zostały ocenione przez komisję złożoną z Pani dyrektor- Anny Nowak, nauczycieli - Pani Agnieszki Blachnik i Marzanny Skrzynik oraz przedstawicieli samorządu uczniowskiego - Aleksandry Kałuskiej i Kamili Kawałko. Oceniano zgodność treści z faktami historycznymi, wkład pracy oraz walory estetyczne i wizualne prac. W klasach młodszych nagrodą były słodycze. W oddziałach IV- VIII wyróżniono:  kl. VIII b, VI b, VII c oraz VII b . Zwycięzcy otrzymali pyszne cukierki i piątki z historii.  Gazetki i plakaty przez jakiś czas będą zdobiły klasy lekcyjne, przypominając o faktach, które są częścią naszej wspaniałej polskiej historii.

            09.11.2021 r. przeprowadziliśmy również akcję związaną z naszym Narodowym Świętem Niepodległości -  „Wąsy Piłsudskiego”. Każdy uczeń, który nie chciał być pytany w tym dniu, musiał zaprezentować własnoręcznie zrobione wąsy, tak charakterystyczne dla naszego wielkiego Polaka
            i patrioty. Zabawa była przednia i sprawiła wszystkim dużo radości.

          • Dzień Postaci z Bajek w klasie drugiej

          • Uczniowie klasy drugiej włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w ramach realizowanego w klasie  Ogólnopolskiego projektu czytelniczego Lekturki spod chmurki. W tym dniu uczniowie prezentowali się w bajkowych strojach, rozwiązywali bajkowe zagadki, wzięli udział w bajkowym quizie oraz w konkursie plastycznym, chwalili się ulubionymi bajkowymi książkami.  Nie zabrakło również zabawy ruchowej związanej z bajkowymi postaciami. Ten wyjątkowy dzień  zakończyli słodkim poczęstunkiem oraz sesją zdjęciową.

          • Konkurs plastyczny

          • Z przyjemnością informuję, że Biblioteczny Konkurs Plastyczny „Projekt okładki mojej ulubionej książki” został rozstrzygnięty. 

            W grupie starszej wygrał Mikołaj Kirklo.

            W grupie młodszej: I miejsce: Weronika Sikora

                                               II miejsce: Franciszek Krynicki

                                               III miejsce: Adrian Sychowski

            Wyróżnienia: Mateusz Kirklo, Dorian Kotara,  Karol Targowski, Emilia Adamska, Hanna Mularczyk.

            Gratuluję zwycięzcom.

          • Góry i Pogórze Kaczawskie - Kraina Wygasłych Wulkanów

          •    Dnia 03.11.2021r. klasa III „a” wyruszyła na wycieczkę do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie poznali budowę Ziemi i wulkanów oraz przyrodę i kulturę Sudetów. Zwiedzali ośrodek z edukatorem, oglądali film, brali  udział w warsztatach - „Przygoda  małych naukowców”, gdzie samodzielnie robili doświadczenia. Przeżyli także trzęsienie  Ziemi z wykorzystaniem symulatora i uczyli się rozpoznawać skały.

                 Świetną  przygodą było spotkanie z pszczelarzem, który bardzo ciekawie opowiadał o życiu pasieki i pszczół oraz przygotował dla nas degustację rożnych gatunków  miodu.

            To miejsce zachwyciło nas swoją ofertą edukacyjną, mogliśmy wszystkiego dotknąć, modele były interaktywne i pomagały zrozumieć  zagadnienia z zakresu nauk o naszej planecie, a zwłaszcza powstawaniu i erupcji wulkanów. Było to kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach klasowego projektu -„Skarby Ziemi”.

          • Trzecioklasiści na kręgielni

          • W nowym roku szkolnym w ramach zajęć reintegracyjnych  po raz kolejny wybraliśmy się na kręgielnię OSiR w Świebodzicach. Tam odbyły się „Jesienne potyczki”, a ich celem była dobra zabawa w grupie i relaks po lekcjach.  Uczyliśmy się trudnej sztuki przegrywania, ale daliśmy radę!