Zapraszamy do udziału w Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ @igf_2021 #IGF2021, którego gospodarzem będzie Polska. Spotkajmy się 6-10 grudnia w Katowicach, aby wspólnie rozmawiać o przyszłości Internetu! Zapisy tylko do 1 grudnia!👇https://cutt.ly/FormularzRejestracyjny🇵🇱🇺🇳
Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ
Spotkanie z autorką książek Panią Katarzyną Ryrych
- 4
18.11.2021 r. klasy ósme z naszej szkoły były na spotkaniu autorskim z pisarką Panią Katarzyną Ryrych w Miejskiej Bibliotece. Autorka licznych książek mówiła o swojej misji pisania, pokazywaniu rzeczywistości taką, jaka jest, przepełnioną dobrem, ale też i złem. Autorka opowiadała również o tym, co dzieje się wokół nas, ale w taki sposób, aby nie zachęcać do naśladowania złych rzeczy, a raczej podsuwać dobre ścieżki.
Pisarka mówiła o historii powstawania swoich książek, szczególnie tych o młodzieży i dzieciach, ich problemach i postrzeganiu rzeczywistości, ciekawych interpretacjach jej dzieł przez czytelników. Ósmoklasiści z uwagą słuchali, a potem zadawali pytania związane m.in. z warsztatem pisarza, historią poszczególnych bohaterów promowanych książek. Następnie Autorka zaproponowała, aby uczniowie sami wymyślali tematy na książkę. Pomysłów było co niemiara. Niewątpliwie Pani Katarzyna Ryrych nawiązała wspaniały kontakt z naszą młodzieżą. Była to uczta intelektualna.
Wyniki konkursu religijno-plastycznego
W ostatnim czasie w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs religijno-plastyczny „Widział Bóg, że było dobre”.
W konkursie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów naszej szkoły.
Jury wyłoniło zwycięskie prace w dwóch kategoriach.
Kategoria I:
1 miejsce - Wojciech Hołub - klasa 0 (praca nr 1)
2 miejsce - Anastazja Filipczyk - klasa 4a (praca 29)
3 miejsce - Weronika Sikora - klasa 3a (praca 31)
Kategoria II:
1 miejsce - Sandra Martynów - klasa 7c (praca 45)
2 miejsce - Kaja Łuciów - klasa 6b (praca 42)
3 miejsce - Lena Karczewska - klasa 7c (praca 46)
Wyróżnienie - Patryk Mleczej - klasa 7a (praca 43)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wizyta w teatrze
Zdjęcia i link do fragmentu spektaklu skopiowany z galerii Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu
117 listopada uczniowie klas I-IV wybrali się do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektakl pt. „Akademia pana Kleksa”. Młodzi widzowie poznali niezwykle ekscentrycznego nauczyciela – pana Kleksa oraz jego uczniów. Z wielkim zadziwieniem oglądali lekcje kleksografii, bajania czy geografii. Wspólnie też śpiewali dobrze znane piosenki. Były chwile śmiechu, zadziwienia, a nawet strachu. Z pewnością wrażenia długo zostaną w pamięci każdego odbiorcy tego wyjątkowego widowiska.
18 listopada- Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada.
W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu.
Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz
7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, toluen, butan itd.Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie
i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:
- Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
- Choroby układu krążenia (Infografika_Korzysci_zdrowotne_z_rzucenia_palenia.pdfniedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).
- Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).
Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne!
Pamiętajcie! Nie zaczynajcie palić! To uzależnia!
Lepiej zacznij zdrowiej żyć, nie pal, naucz się porządnym być!Szkolny koordynator programu
„Bieg po zdrowie”
Alicja Surowiec-Komarnicka
Materiały pochodzą ze strony www.gov.pl
Święto Niepodległości
Hymn państwowy w wykonaniu uczniów klas siódmych
39Święto Niepodległości w naszej szkole na poważnie i na wesoło.
Dzisiaj - 10.11.2021 r . w naszej szkole odbyły się zajęcia związane ze Świętem Niepodległości. Każda klasa na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej wspólnie tworzyła gazetkę lub plakat poświęcony tematycznie naszemu świętu narodowemu. Część uczniów w klasie wykonywała własnoręcznie kotyliony, które przypięte do piersi dumnie prezentowały patriotyczną postawę naszej społeczności szkolnej.
Gazetki i plakaty zostały ocenione przez komisję złożoną z Pani dyrektor- Anny Nowak, nauczycieli - Pani Agnieszki Blachnik i Marzanny Skrzynik oraz przedstawicieli samorządu uczniowskiego - Aleksandry Kałuskiej i Kamili Kawałko. Oceniano zgodność treści z faktami historycznymi, wkład pracy oraz walory estetyczne i wizualne prac. W klasach młodszych nagrodą były słodycze. W oddziałach IV- VIII wyróżniono: kl. VIII b, VI b, VII c oraz VII b . Zwycięzcy otrzymali pyszne cukierki i piątki z historii. Gazetki i plakaty przez jakiś czas będą zdobiły klasy lekcyjne, przypominając o faktach, które są częścią naszej wspaniałej polskiej historii.
09.11.2021 r. przeprowadziliśmy również akcję związaną z naszym Narodowym Świętem Niepodległości - „Wąsy Piłsudskiego”. Każdy uczeń, który nie chciał być pytany w tym dniu, musiał zaprezentować własnoręcznie zrobione wąsy, tak charakterystyczne dla naszego wielkiego Polaka
i patrioty. Zabawa była przednia i sprawiła wszystkim dużo radości.
Przedszkolaki poznają literkę m
- 14
Przedszkolaki poznają literkę "M" jak mama, "m" jak myszy 😉
Dzień Postaci z Bajek w klasie drugiej
- 10
Uczniowie klasy drugiej włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w ramach realizowanego w klasie Ogólnopolskiego projektu czytelniczego Lekturki spod chmurki. W tym dniu uczniowie prezentowali się w bajkowych strojach, rozwiązywali bajkowe zagadki, wzięli udział w bajkowym quizie oraz w konkursie plastycznym, chwalili się ulubionymi bajkowymi książkami. Nie zabrakło również zabawy ruchowej związanej z bajkowymi postaciami. Ten wyjątkowy dzień zakończyli słodkim poczęstunkiem oraz sesją zdjęciową.
Konkurs plastyczny
Z przyjemnością informuję, że Biblioteczny Konkurs Plastyczny „Projekt okładki mojej ulubionej książki” został rozstrzygnięty.
W grupie starszej wygrał Mikołaj Kirklo.
W grupie młodszej: I miejsce: Weronika Sikora
II miejsce: Franciszek Krynicki
III miejsce: Adrian Sychowski
Wyróżnienia: Mateusz Kirklo, Dorian Kotara, Karol Targowski, Emilia Adamska, Hanna Mularczyk.
Gratuluję zwycięzcom.
Góry i Pogórze Kaczawskie - Kraina Wygasłych Wulkanów
- 49
Dnia 03.11.2021r. klasa III „a” wyruszyła na wycieczkę do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie poznali budowę Ziemi i wulkanów oraz przyrodę i kulturę Sudetów. Zwiedzali ośrodek z edukatorem, oglądali film, brali udział w warsztatach - „Przygoda małych naukowców”, gdzie samodzielnie robili doświadczenia. Przeżyli także trzęsienie Ziemi z wykorzystaniem symulatora i uczyli się rozpoznawać skały.
Świetną przygodą było spotkanie z pszczelarzem, który bardzo ciekawie opowiadał o życiu pasieki i pszczół oraz przygotował dla nas degustację rożnych gatunków miodu.
To miejsce zachwyciło nas swoją ofertą edukacyjną, mogliśmy wszystkiego dotknąć, modele były interaktywne i pomagały zrozumieć zagadnienia z zakresu nauk o naszej planecie, a zwłaszcza powstawaniu i erupcji wulkanów. Było to kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach klasowego projektu -„Skarby Ziemi”.
Trzecioklasiści na kręgielni
- 2
W nowym roku szkolnym w ramach zajęć reintegracyjnych po raz kolejny wybraliśmy się na kręgielnię OSiR w Świebodzicach. Tam odbyły się „Jesienne potyczki”, a ich celem była dobra zabawa w grupie i relaks po lekcjach. Uczyliśmy się trudnej sztuki przegrywania, ale daliśmy radę!
Szkolne Przygody Gangu Swojaków
- 6
We wrześniu uczniowie z klasy I przystąpili do Programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”, którego głównym celem było motywowanie dzieci do odkrywania natury i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Pierwszoklasiści otrzymali „Dzienniki Troskliwego Odkrywcy” w których umieszczono 12 zadań związanych ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu i obserwacją przyrody. Za każde wykonane zadanie uczniowie otrzymywali naklejki, które kolekcjonowali w swoich dzienniczkach.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w programie zostali nagrodzeni maskotkami z Gangu Swojaków, książkami z przygodami Swojaków oraz pamiątkowymi dyplomami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 23
5 listopada uczniowie klasy pierwszej włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Każdy uczeń, oprócz tego że przebrany był za wybranego bohatera, to jeszcze przyniósł swoją ulubioną książkę z bajkami i zaprezentował ją przed całą grupą. Odbył się również konkurs dotyczący znanych postaci bajkowych. Dzień ten uatrakcyjniła nam p. Ewa Pajor, która przeczytała znaną opowieść o „Królowej Śniegu” Ch. H. Andersena, ilustrując sceny w ciekawy, niespotykany obecnie sposób. Na koniec jeszcze niespodzianka, każdy otrzymał w prezencie nową książkę pt. "Pierwsza abecadło".
Zajęcia z robotyki
Uczniowie naszej szkoły wzięli udzaił w zajęciach edukacyjnych z zakresu programowania. Pod kierunkiem profesjonalisty każdy mógł wybrać polecenia dla robota, a później sprawdzić, czy działa on zgodnie z instrukcją.
27
Urodzinki w grupie przedszkolnej
- 11
"Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje urodzinki."
Październikowi jubilaci w oddziale zerowym. 100 lat Ksawery i Alanek !!!
Lekcja biblioteczna
- 1
W miniony czwartek 28 października uczniowie z klasy II wybrali się wraz z Panią Wiesławą Grochowską oraz Panią Ewą Pajor do Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w zajęciach z cyklu „Poznajemy dolnośląskie baśnie”, które specjalnie dla nas przygotowała Pani Justyna Głowacka – Sikoń. Dzieci wysłuchały baśni pt. „Cudowne źródło” i ochoczo pracowały w grupach wykonując wszystkie zadania.
Wycieczka do Straży Pożarnej
- 16
26 października 2021 roku przedszkolaki z "zerówki ” wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Dzieci mogły zobaczyć różnego rodzaju wozy strażackie oraz zapoznać się ze sprzętem jakiego używają strażacy w swojej pracy. Dzięki spotkaniu ze strażakami przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z pracą strażaka, wzbogacić wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w szkole podczas pożaru, uświadomić sobie przyczyny powstawania pożarów oraz zaznajomić się z numerami alarmowymi: 997, 998, 999 oraz 112.
Jesień
- 18
Jesień to wyjątkowa pora roku!
Kolorowa i bardzo inspirująca 🍁🍂☔🌦️.
Choć bywa zimna i deszczowa... Przedszkolaki z zerówki czerpią z niej to co najpiękniejsze.
Gratulacje dla Macieja
Miło nam poinformować że zawodnik Klubu Taekwondo Taipan, a także uczeń naszej szkoły został mistrzem Polski w Taekwondo. Mistrzostwa odobyły się w Grodkowie.
Maciej Służewski, którego trenerem jest Jarosław Włochal zostal Mistrzem Polski w walkach.
PRZYTUL MISIA DLA AMELKI - rozliczenie
22.10.21R. Zakończyliśmy akcję „Przytul misia dla Amelki”. Puszki zostały otworzone komisyjnie w obecności dyrektora szkoły pani Anny Nowak oraz przedstawicieli uczniów kl. 8a i 8b.
W puszce GG 96 przeliczono: W puszce GG 70 przeliczono:
0,02 gr x 3 szt. = 6 gr 0,10 gr x 1szt. = 0,10 gr
0,05gr x 3szt. = 15 gr 0,50 gr x 18szt. = 9zł
0,1 gr x 7 szt. = 0,70gr 1zł x 16 szt.= 16zł
0,5gr x 23 szt. = 11,50zł 2zł x 23 szt. = 46zł
1zł x 15 szt. = 15zł 5zł x 37szt. = 185zł
2zł x 58 szt. = 116zł 10zł x 14szt. = 140zł
5zł x 13 szt. = 65zł SUMA: 396,10ZŁ
10zł x 20 szt. = 200zł
20zł x 1 szt. = 20zł
50zł x 2 szt. = 100zł
SUMA : 529,35ZŁ
W sumie Społeczność Uczniowska Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka wsparła akcję charytatywną na kwotę 925,45zł. Wielkie brawa dla Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Rodzice Amelki Gmyrek wyrażają wielką wdzięczność za wsparcie w walce o najdroższy lek świata.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie