Idzie lasem Pani Jesień
jarzębinę w koszu niesie
Daj korali nam troszeczkę
nawleczemy na niteczkę...
Idzie lasem Pani Jesień
jarzębinę w koszu niesie
Daj korali nam troszeczkę
nawleczemy na niteczkę...
10 listopada świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczególnie uroczysty apel przygotowali uczniowie klas VI i VII pod opieką pani Doroty Gaboń-Bochenek i pana Wiktora Wawrzkowicza. Cała szkoła z ogromnym zainteresowaniem obejrzała bogaty program artystyczno-historyczny, razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Była to dla nas chwila refleksji i wzruszeń, szczególnie podczas pięko wykonania pieśni "Rozkwitały pąki białych róż" przez trio uczennic z klasy VII a.
Kto chce małym być siłaczem,
zjada wszystko i nie płacze!
Kto się długo bawić chce
- ten śniadanie pięknie zje.
Dnia 8 XI 2017 roku uczniowie klas 0-III, rodzice i nauczyciele naszej szkoły po raz drugi wzięli aktywny udział w ogólnopolskiej akcji- „Śniadanie Daje Moc!".
Idea programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc” brzmi :
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!”.
Uczniowie brali udział w lekcjach o tematyce prozdrowotnej, przygotowywali projekty plastyczne, które ozdabiały drzwi klas, czytali wierszyki o właściwych zasadach odżywiania rozwieszone na terenie całej szkoły. Najlepszą nauką i zabawą było wspólne przygotowywanie posiłku w klasie. W jadłospisach pojawiły się kanapki, płatki z jogurtem, świeżo wyciskane soki, ciasta marchewkowe i wiele innych smakołyków.
Naszym celem było zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka i myślimy, że został on osiągnięty. Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=158
Violetta Dziedzińska
Małgorzata Kulik
Uczniowie klasy II „a” wybrali się na warsztaty przyrodnicze do parku. Celem wyjścia było podziwianie piękna jesiennych drzew, rozpoznawania ich nazw oraz liści. Była to okazja do nauki przez zabawę i zbierania darów jesieni do kącika przyrodniczego. Dzieci z zaangażowaniem wykonały swoje zadania.
W październiku klasa II „a’ uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych propagujących czytelnictwo. Zajęcia były prowadzone przez panią Ewę Tadeuszak, która od wielu lat wspiera naszą szkołę w działaniach na rzecz poprawy czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z propozycjami oddziału dziecięcego i wykazania się wiedzą na temat bohaterów książki brytyjskiego pisarza A. A. Milnea „Kubuś Puchatek”.
Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych.
Jest to jeden z pretekstów do promowania biblioteki i czytelnictwa.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w bieżącym roku odbywa się pod hasłem: „Książka nas łączy”
Biblioteka przygotowała szereg pomysłowych wydarzeń i atrakcji dla młodych czytelników naszej szkoły
- kl. 0 – kl. III – konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki.
- kl. IV – VII – konkurs plastyczny „ Plakat promujący czytelnictwo”.
Laureaci konkursu plastycznego na najładniejszą zakładkę do książki:
Wyróżnienia:
Aleks Minta kl.0
Dominik Kowalczyk kl.I
Julita Kordula kl.I
Franek Wojciechowski kl.0
Adam Maksymczuk kl.I
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=157
Jesteśmy jedną z 10 szkół w województwie dolnośląskim, która otrzymała projekt „ Gramy w ręczną „ W okresie od września do grudnia 2017, organizowane są zajęcia z piłki ręcznej. Dzieci uczestniczą dwa razy w tygodniu w zajęciach prowadzonych przez Naszego nauczyciela i zarazem trenera piłki ręcznej. Otrzymaliśmy pakiet sprzętu sportowego : bramki, piłki i koszulki sportowe. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dzieci szlifują podstawowe zasady gry , współpracy a przede wszystkim dobrze się bawią i poznają piłkę ręczną od „ podszewki”.
Mamy nadzieję, że udział w projekcie zaszczepi w młodych ludziach nie tylko chęć trenowania piłki ręcznej ale także potrzebę spędzania czasu wolnego na sportowo.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=155
25.10.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Świebodzicach odbyło się spotkanie uczniów z klas IV-VII z funkcjonariuszami policji. Tematem przewodnim pogadanki była cyberprzemoc. Przedstawiciele policji uświadomili uczniom, że prześladowanie, zastraszanie, nękanie oraz wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi,SMS-y, to przykłady cyberprzemocy. Ponadto młodzież została zapoznana z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem oraz konsekwencjami prawnymi, jakie mogą spotkać nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do pana policjanta. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z w/w technologii.
r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Świebodzicach odbyło się spotkanie uczniów z klas IV-VII z funkcjonariuszami policji. Tematem przewodnim pogadanki była cyberprzemoc. Przedstawiciele policji uświadomili uczniom, że prześladowanie, zastraszanie, nękanie oraz wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi,SMS-y, to przykłady cyberprzemocy. Ponadto młodzież została zapoznana z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem oraz konsekwencjami prawnymi, jakie mogą spotkać nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do pana policjanta. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z w/w technologii.
Świętość to najfajniejsza rzecz, jaką może osiągnąć człowiek.
A najfajniejsze w świętości jest to,
że można zacząć próbować walczyć
o nią dokładnie w każdym momencie.
– Szymon Hołownia
Jeśli chcesz być świętym…
Nie musisz modlić się tyle co św. Faustyna.
Nie musisz rozbierać się do naga na rynku jak św. Franciszek.
Nie musisz pisać tylu listów co św. Ignacy.
To nie jest TWOJA droga.
Tak 31 pazdziernika br. w Szkolnym konkursie ,, Plejada Świętych,, uczniowie odtwarzali scenki , opowiadali o ludziach, którzy na wiele sposobów pokazali JAK realizować błogosławieństwa w życiu codziennym
Konkursowi towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Konkurs odbył się w 2 kategoriach wiekowych. Klasy I –III; IV –VII.
W kategorii młodszej grupy :
I miejsce – Filip Ślęzak
II miejsce- Paweł Sikora
III miejsce – Kazimierz Surowiecki
Jury wyróżniło Adę Nosal i Kaję Łuciów
W kategorii starszej grupy:
I miejsce - Estera Prochera
II miejsce - Tomasz Hołub
III miejsce – Magdalena Surma
Wyróżniono Michalinę Drzał, Wiktorię,Wasielewską, Miłosza Krawczyka
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu ,,Plejada Świętych,, za wzięcie udziału.
17 listopada laureaci I, i II miejsc wezmą udział w w kolejnym etapie konkursu ,tj Diecezjalnym konkursie,,Plejada Świętych w Ząbkowicach Śląskich.
Natomiast 5 listopada zapraszamy wszystkich uczestników i nie tylko na Msze świetą
do Parafii Piotra i Pawła na godz 10:30.
Dziękujemy bardzo Ks.Proboszczowi za zakup nagród dla uczestników konkursu.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=154
KATECHECI
30. 10 .2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Świebodzicach straszyły wiedźmy, wampiry i upiory. Okazały się jednak bardzo miłe i dla wszystkich przygotowały ciekawy apel ze słodkimi nagrodami.
Podczas Halloween w "CZWÓRCE" było więcej śmiechu i zabawy niż straszenia. Uczennice z klasy VII przebrane za wiedźmy prowadziły apel i wprowadzały nas w świat ciemności i zadumy, wszystko oczywiście okraszone było humorem . Widzieliśmy scenkę z Jackiem i diabełkami, prezentacje multimedialną, pokaz mody upiorów i strachów oraz konkurs na mumie halloweenową. Ochotnicy musieli wykazać się umiejętnością owijania siebie papierem toaletowym, najlepiej poradziła sobie z tym zadaniem para – Klaudia Nolte i Kamil Walichnowski oraz Nicole Pyk i Andrea Wojciechowska. Na koniec został rozstrzygnięty konkurs na plakat halloweenowy :
1 miejsce – Gabrysia Golasińska klasa 5A
2 miejsce – Cezary Sikoń klasa 4B
3 miejsce – Julia Mikoda klasa 7A
Wszystkim dziękujemy za miła zabawę i zapraszamy za rok.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=153
„Puk, puk to ja, mały uczeń Pierwszaczek
Puk, puk to ja, taki dzielny uczniaczek…
Tymi słowami uczniowie klasy pierwszej przywitali zaproszonych gości, rodziców oraz całą społeczność szkolną na uroczystym apelu okazji Pasowania na ucznia. Aby zostać prawdziwym uczniem, Pierwszaki zaprezentowały to, czego nauczyły się przez niecałe dwa miesiące. Pochwaliły się umiejętnością śpiewania, znajomością zasad ruchu drogowego ora zachowania się w klasie i w szkole. Wszystkim oznajmiły, że są Polakami i znają swoją Ojczyznę. W swoich wystąpieniach mówiły:
„My się szkoły nie boimy, choć tu praca czeka nas…” W związku z tym Pan Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wyraził duże uznanie dla umiejętności dzieci oraz przekonanie, że mogą się czuć prawdziwymi uczniami.
Po złożeniu ślubowania przez dzieci, Pani Dyrektor Dorota Uzar ogromnym ołówkiem pasowała każdego na ucznia. Dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy, pierwszy dokument – legitymacje szkolną oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Obsypani przez starsze koleżanki Deszczem Wiedzy, wspólnie z rodzicami, dziadkami i wychowawcą zakończyły uroczystość pamiątkowymi zdjęciami i słodkim poczęstunkiem w klasie.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=152
wychowawca
Wiesława Grochowska
Dnia 23.10.2017 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy II a i II b pojechały do Teatru w Świdnicy aby obejrzeć spektakl teatralny ,,Pinokio” .Widowisko inspirowane powieścią Carlo Collodi'ego pozwala przeżyć niezapomnianą przygodę w świecie marzeń, a wszystko wokół zachwyca swoją niezwykłością.
Drewniany pajacyk, który w czarodziejski sposób zamienił się w żywego chłopca ucieka w świat, gdzie nie zawsze spotykają go same miłe przygody. W spektaklu zobaczyliśmy spotkanie z Kotem i Lisem, Wróżką o Niebieskich Włosach, a Gadający Świerszcz stał się głosem rozsądku, którego chłopcu niestety brakuje.
Wszystkie przygody uczą jednak i pozostawiają po sobie morał, zobaczyliśmy na własne oczy bezwarunkową miłość ojca do syna, kłamstwa, głód pieniądza czy samotność.
Spektakl zachwycał barwnymi kostiumami, pięknymi maskami, uroczymi lalkami oraz przepiękną muzyką.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=151
W związku z trwającym w mieście Festiwalem Aktorstwa Polskiego,dzieci ze świebodzickich szkół i przedszkoli spotkały się z aktorką Anną Samusionek, która przeczytała dzieciom ksiażeczki o przygodach ,,Tupcia Chrupcia" oraz opowiedziała o swojej pracy. Aktorka urzekła zebranych swoją spontanicznością i otwartością. Z pewnością teraz będziemy śledzić jej losy i rozwój dalszej kariery.
12 października 2017 roku uczniowie klasy III a oraz III c wybrali się wraz ze swymi opiekunami się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” w Mościsku. Była to wspaniała okazja do poznania zwierząt takich jak koza, baranek, świnka, króliczki. Wszystkie z tych zwierząt były oswojone, dlatego możliwy był bezpośredni kontakt z nimi. Dzieci głaskały, karmiły i tuliły wszystkie zwierzątka.
Niewątpliwą atrakcją była możliwość samodzielnego wałkowania ciasta na podpłomyki i pieczenia ich na kuchni kaflowej.
Mnóstwo radości dostarczyła dzieciakom wycieczka na pole, gdzie zbierały owoce dyni i cukinii, biegały po łące, zbierały drewno na ognisko i piekły kiełbaski. Zebrane warzywa załadowały na czterokołowe wózki drewniane i dostarczyły do gospodarstwa. To dopiero była frajda !
Pani Edyta, gospodyni całej zagrody ugościła dzieci pysznym ciastem drożdżowym z owocami i kompotem. Dzieci nie chciały wyjeżdżać z tego magicznego i atrakcyjnego miejsca.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=149
Z OKAZJI OBCHODÓW ŚWIĘTA BIBLIOTEKI PROPONUJEMY:
- kl. 0 – kl. III – konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki.
- kl. IV – VII – konkurs plastyczny „ Plakat promujący czytelnictwo”.
Technika prac dowolna
Prace należy składać do 25.10.2017r w bibliotece szkolnej.
6 października 2017r. odbyła się w naszej szkole „żywa lekcja przyrody”, której tematem były owady. Bliskie spotkanie z przedstawicielami tej najliczniejszej grupy zwierząt na świecie zaowocowało przełamaniem niechęci i lęku do bezpośredniego kontaktu z nimi. Dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji na temat tych owadów: sposoby hodowli, odżywianie, sposoby obrony i kamuflażu, a także fakty i mity na ich temat
Podczas prelekcji zostały zaprezentowane różne okazy owadów: świerszcze, szarańcza wędrowna, modliszki, liściec Laura i patyczak o imieniu Chudy. Były również straszyki oraz największy karaluch na świecie – karaczan madagaskarski.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji, a ciekawostki związane
z owadami pozwoliły rozwinąć zainteresowania przyrodnicze naszych uczniów.
Teresa Dobrowolska
Dnia 05.10.2017 klasę I oraz przedszkolaków odwiedził teatrzyk kukiełkowy. Aktorzy zaprezentowali znaną bajkę braci Grimm pt.,,O wilku i siedmiu kąźląktach".Dla dzieci ,które uczęszczają pierwszy rok do przedszkola była to nowa forma przekazu literatury.Podczas spektaklu widzowie z wielkim przejęciem oglądali zmieniające sie akcje.Ta znana wszystkim bajka utwierdza nas w przekonaniu,że rodzice są zdolni do poświęceń dla swoich dzieci.Najmłodsi zaś zawsze powinni mieć się na baczności i słuchać dorosłych.
Dnia 29 września obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopca. W tym dniu dziewczyny złożyły swoim kolegom życzenia, a także wręczyły prezenty, nie zabrakło również konkursów. Chłopcy zgadywali tytuły piosenek, przebierali się za dziewczyny i brali udział w wielu zabawach przygotowanych przez koleżanki z klasy. Śmiechu i dobrej zabawy było mnóstwo. Zobaczcie sami.
"Bum-cyk, bum-cyk, rata -rata,
Nie ma to jak los pirata.
Kto na drodze raz mu stanie,
z tego piure na śniadanie."
„Małe i duże ziemniaka podróże”
23.09.2017 roku pod patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza odbyło się w szkole „Święta Pieczonego Ziemniaka”.
W tym roku w naszej szkole obowiązywała kolorystyka żeglarska, od rana zrobiło się czerwono, niebiesko i biało, pasiaście i kropkowo. Nie wystraszyła nas pogoda i mimo deszczu bawiliśmy się doskonale na sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewania szanty, potem klasa II „a” przedstawiła krótki program artystyczny i zaprosiła do pląsów. Klasy 0-III zaśpiewały piosenki żeglarskie i wprowadziły nas w nastrój imprezy. Poznaliśmy historię podróży ziemniaka do Polski i uczyliśmy się słowa „ziemniak” w rożnych językach świata.
Odbyła się : loteria fantowa, zabawy plastyczne, trening piłki ręcznej, zumba, pokaz tańców w wykonaniu trenerów Akademii Tanecznego Wychowania , strzelanie z łuku, gry i zabawy marynarskie, pokaz treningu taekwondo, można było wykonać rodzinne zdjęcie w towarzystwie pirackiego ziemniaka, zrobić makijaż lub zjeżdżać z zamkowych zjeżdżalni.
Rodzice upiekli pyszne ciasta, gotowali ziemniaki w kuchni polowej, serwowali frytki, tosty i kiełbaski. Panie z naszej kuchni przygotowały smakowite pierogi.
„Panie bosmanie, dziś na śniadanie ziemniak-
nie gorszy, niż wiaderko dorszy.
Na podwieczorek-ziemniaków worek.
Kolacja szybka-znów jakaś frytka.”
Serdecznie dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, Radzie Rodziców, wszystkim prywatnym Sponsorom, Trenerom i Rodzicom za zaangażowanie w organizację loterii i imprezy.
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=143
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie
Góry i Pogórze Kaczawskie - Kraina Wygasłych Wulkanów
Dnia 19.09.2017 roku klasy II „a” i II „b” wyruszyły na wycieczkę do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie poznali budowę Ziemi, przyrodę i kulturę Sudetów. Zwiedzali ośrodek z edukatorem, oglądali film w sali kinowej brali udział w warsztatach „Przygoda małych naukowców”, gdzie samodzielnie robili doświadczenia i tworzyli wybuch wulkanu. Przeżyli z pomocą symulatora - trzęsienie Ziemi. Spotkali się także z pszczelarzem, który bardzo ciekawie opowiadał o życiu pasieki i pszczół oraz częstował tegorocznym miodem. Był czas na zabawę w poszukiwaczy „złota” i oglądanie minerałów.
To miejsce zachwyciło nas swoją ofertą edukacyjną, mogliśmy wszystkiego dotknąć, modele były interaktywne i pomagały zrozumieć zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, a zwłaszcza wulkanizmie. Polecamy taką wycieczkę naszym kolegom o koleżankom.
Naprawdę warto tam pojechać!
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=145
Powered by aSc EduPage