18 kwietnia w piękny, wiosenny dzień klasy VI wraz z wychowawczyniami zwiedziły fragment ekspozycji Muzeum Narodowego - Panoramę Racławicką. Wielu z nas po raz pierwszy mogło zobaczyć tego typu obraz. Zobaczyliśmy namalowany fragment naszej burzliwej historii, kiedy to Polacy walczyli nie chcąc utracić swej niepodległości. Wielkich rozmiarów obraz zrobił na nas wielkie wrażenie. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Poczty i Telekomunikacji i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat historii poczty. Potem mieliśmy chwilkę na to co, co tygrysy lubią najbardziej :-), czyli możliwość wspólnego posiłku. Była to super wycieczka, co widać po naszych minkach na zdjęciach.
Aktualności
Wycieczka do Wrocławia
- 13
"Witaj maj, trzeci maj...."
- 5
Uchwalenie Konstytucji 3 maja wywołało powszechną radość wśród mieszkańców stolicy. Wesoły nastrój majowych dni 1791 roku oddają choćby słowa cytowanej pieśni.
Zupełnie inny wymiar ma radość tych dni współcześnie. Uczniowie wszystkich szkół
w Polsce 3 maja nie mają lekcji , a dorośli nie idą do pracy. Warto uświadomić im wszystkim, dlaczego tak się dzieje.
Aby przybliżyć zebranym tamte wydarzenia, uczniowie klas szóstych przygotowali krótką inscenizację. W uroczysty nastrój wprowadziły zebranych 24 kwietnia w sali gimnastycznej kreowane na szkolnej scenie postacie, muzyka i recytacje najmłodszych.
Gromkie brawa zebrały siódmoklasistki, które w finale wykonały bardzo subtelny i wymowny taniec flag. Tym samym przypomniały o święcie polskiej flagi w dniu 2 maja, kiedy nad naszymi domami
i ulicami powiewają biało – czerwone barwy.
"Albus" Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Historycznej
Mamy w szkole uzdolnionych młodych pasjonatów historii, którzy mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami ! Filip Gradowski z klasy VI a i Katarzyna Powrózek z klasy VII a otrzymali wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Historycznej "Albus", oboje zajęli w swoich kategoriach wiekowych 15. miejsca w kraju. Wygrali także szkolne eliminacje Miejskiego Konkursu Historycznego i godnie reprezentowali nasza szkołę , zajmując II miejsce w konkursie związanym z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Gratulujemy pierwszych historycznych sukcesów :-)
D. Gaboń-Bochenek
Miejski Konkurs Recytatorski klas I – III „Potyczki z Poezją”
- 27
Tradycyjnie od kilkunastu lat nasza szkoła jest organizatorem Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Klas I-III „Potyczki z Poezją”, który odbywa się w Miejskim Domu Kultury.Konkurs obok możliwości prezentacji umiejętności i talentów dzieci ma również na celu propagowanie poezji twórców polskich.
20 kwietnia finaliści konkursów szkolnych świebodzickich szkół prezentowali poezję Wandy Chotomskiej. W skład jury weszła aktorka Teatu Lalek w Wałbrzychu pani Bożena Oleszkiewicz, pracownik Biblioteki Miejskiej pani Alicja Głomb oraz emerytowany nauczyciel j. polskiego pani Jolanta Staniewska.
O kolejności występów decydował losowo wybrany numer. Dzieci z wielkim przejęciem oczekiwały swojego występu, aby potem pięknie, a nawet wręcz aktorsko wyrecytować przygotowany wiersz.
Jury miało trudne zadanie. Spośród 20 uczestników wyłoniono trzech zwycięzców i przyznano trzy wyróżnienia. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza i Urząd Miasta Świebodzice, a były nimi maskotki i książki. Wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono słodkości . Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.
Niespodzianką dla wszystkich był występ aktorki pani Bożeny Oleszkewicz, która pokazała dzieciom, w jaki sposób , domowym sposobem można wykonać pacynkę. Przeprowadziła z dziećmi zabawę dźwiękonaśladowczą usprawniającą aparat mowy, tak bardzo ważny w pracy aktorskiej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Magdalena Piwko - PSP nr 4
II miejsce - Miłosz Piotrowski - PSP nr 3
III mielsce – Amelia Pytlak - PSP nr 4
Wyróżnienia otrzymali:
Amelia Andrzejewska -PSP nr 2
Małgorzata Bujak - PSP Integracyjna
Karol Bujak - PSP nr 4
Dyktando Ogólnopolskie
W drugiej połowie maja po raz kolejny wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym. Bardzo nam miło, że w tym roku po raz kolejny odnieśliśmy znaczące sukcesy. Szymon Borowicz z klasy VI a zajął 8. miejsce w skali kraju, a Ania Wójcik z klasy VI b miejsce 9. - oboje uzyskali zaszczytny tytuł laureatów konkursu.
W stosunku do roku ubiegłego zwiększyła się nam liczba osób , które uzyskały wyróżnienia. Są to następujący uczniowie : Magdalena Surma,Kacper Minta, Kamil Walichnowski, Michał Kędzia, Zuzanna Pisula, Kacper Minta, Hubert Cytarzyński.
D.Gaboń-Bochenek
Poznajemy nasz region
6 kwietnia uczniowie klas IIIa i IIIb wybrali się na wycieczkę krajoznawczą. Jako pierwszy punkt programu była wizyta w Hucie Szkła Kryształowego „Vioeltta” w Stroniu Śląskim. Mogliśmy poznać jego historię oraz obserwować proces powstawania cudownych szkieł. Odwiedziliśmy również Muzeum Minerałów, podziwialiśmy niezwykłe, sprowadzone z różnych zakątków świata kamienie i minerały zgromadzone tu przez prywatnych właścicieli. Ostatnim punktem wycieczki była Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, najdłuższa jaskinia w Sudetach. Podziwialiśmy formowanie przez miliony lat stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Wielkie zainteresowanie budziły wśród nas śpiące w jaskini nietoperze. Taka wycieczka to nie tylko mile spędzony czas, ale także poznawanie naszego regionu.
Zajęcia z robotyki i programowania
- 21
Zajęcia z robotyki i programowania w klasie pierwszej.
To były wyjątkowe zajęcia z udziałem pracowników KidsTech, którzy wprowadzili dzieci w świat robotyki i programowania w oparciu o zestawy – Lego Education WeDo 2.0 zaprojektowane z myślą o rozwijaniu umiejętności w dziedzinach nauk ścisłych i programowania. Łącząc klocki LEGO z programowalnymi klockami, silnikami i czujnikami – dzieci miały możliwość sprawdzenie umiejętności czytania instrukcji, rozwijania swoich umiejętności manualnych, wykorzystania zdobytej wiedzy.
Projekt, który przygotowali prowadzący to robot- pszczółka, którą dzieci zbudowały, samodzielnie zaprogramowały i uruchomiły. Taka zabawa nauką to okazja do ćwiczeń wspierających koncentrację, rozwój wyobraźni, kreatywność, myślenie przestrzenne jak również zapoznanie z nowymi technologiami.Pierwszaki po mistrzowsku poradziły sobie ze zbudowaniem robota, a przy tym wykazały się wspaniałą umiejętnością współpracy w grupie. Zostały pochwalone przez panie prowadzące, które na co dzień prowadzą zajęcia w takich grupach dzieci. Ponieważ warsztaty bardzo się podobały na pewno powtórzymy w przyszłości takie zajęcia!!!
Dzień Ziemi
- 18
W związku z obchodami Dnia Ziemi, dnia 18.04.2018r.w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez Panią Kornelię z Ekolandii.edu.
Warsztaty przeprowadzone były w sposób dostosowany do wieku dzieci. Zerówiaki były zainteresowane, zaproponowane zabawy bardzo sie podobały. Własnoręcznie wykonane pomoce dydaktyczne- to coś, dzieki czemu zajęcia znacznie zyskały na wartości. Poruszane tematy omówione były w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla najmłodszych. Również upominki, które otrzymały dzieci sprawiły, że spotkanie zapadło im na długo w pamięci i chętnie opowiadały o nim rodzicom.
Wycieczka do Dziećmorowic
Dnia 10 IV 2018 r. dzieci z klasy I a i klasy II b wyjechały na wycieczkę do Dziećmorowic. Odbyły się tam warsztaty teatralne z Czerwonym Kapturkiem. Dzieci oglądnęły 50-minutowy spektakl pt. ”Czerwony Kapturek”, przedstawiony przez aktorów z teatru Marlow. Z szablonów tworzyły postacie z bajki, kolorowały, zdobiły, przyklejały elementy do wybranej postaci. Odbyły się warsztaty zdobienia muffinek.
Podczas oglądania bajki animowanej dzieci poczęstowane zostały bułeczką, a także zjadły własnoręcznie ozdobione muf finki, popijając pyszną herbatką. Wszystkie dzieci wróciły bardzo zadowolone.
Omnibus
25 kwietnia po raz 23 gościliśmy w naszej szkole wspaniałych szóstoklasistów , którzy reprezentowali swoje szkoły w Konkursie Wiedzy Ogólnej OMNIBUS. Jury i liczna widownia były pod wrażeniem wiedzy i opanowania uczestników, którzy mierzyli się z pytaniami dotyczącymi wielu gałęzi wiedzy : historii, geografii, literatury, matematyki, gramatyki, logiki, biologii... W tej samej minucie padały odpowiedzi na pytanie o głębokość Rowu Mariańskiego , jak i o autora "Dziewczynki z zapałkami". Rywalizacja była pasjonująca. Magdalena Surma reprezentująca nasza szkołę zdobyła I miejsce, II także uczeń naszej szkoły - Marcin Hamera, a III miejsce zdobyła Amelia Byra z Zespołu Szkół Integracyjnych. Konkurs uatrakcyjniły występy artystyczne uczniów : Aleksandra Kosteckiego, Mai Komendy i Julii Mikody, laureatów szkolnego konkursu "Pokaż, co potrafisz".
Piękne nagrody dla uczestników i słodką niespodziankę dla widowi ufundował Urząd Miasta i Gminy Świebodzice.
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia
35 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Zmagali się na trzech poziomach: klasy I-III poziom 1, IV-VI poziom 2 oraz klasa VII poziom 3. Na poszczególnych poziomach do konkursu przystąpiło ponad cztery tysiące uczestników. Możemy być dumni z naszych przedstawicieli ponieważ mamy wielu laureatów:
POZIOM 1
Magdalena Piwko - 3 miejsce
Maksymilian Jaros – 4 miejsce
Amelia Pytlak – 7 miejsce
Kamila Kawałko – 8 miejsce
POZIOM 2
Anna Wójcik – 5 miejsce
Szymon Borowicz- 10 miejsce
Marcin Hamera- 10 miejsce
Magdalena Surma -15 miejsce
POZIOM 3
Oliwier Urbański – 11 miejsce
Dyplomy oraz nagrody książkowe będą wręczone na apelu szkolnym.
Pozostałe wyniki konkursu można sprawdzić u organizatora p. Małgorzaty Kulik
Serdeczne gratulacje dla wszystkich !
3
Projekt profilaktyczny
W dniach 19.03-23.03.2018 roku realizowaliśmy w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły oraz obchodzenia 20 marca 2018 roku Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej - projekt edukacyjny dla klas 0-III „ZDROWIE I HIGIENA”.
Celem głównym było wyrabianie u uczniów właściwych nawyków higienicznych, żywieniowych i zdrowotnych oraz propagowanie profilaktyki stomatologicznej.
Uczniowie: kształtowali czynne postawy wobec zdrowia, prawidłowego żywienia i higieny jamy ustnej. Poznawali sposoby zapobiegania próchnicy zębów i prawidłowego szczotkowania ich oraz rozumienia konsekwencji wynikających z nieprawidłowych zachowań
prozdrowotnych. Uczyli się współdziałania w grupie, dokonywania właściwych wyborów w sytuacjach problemowych. Wzbogacali słownictwo wokół tematu „Zdrowie i higiena” i oraz poznawali obszary pracy: dietetyka, kucharza, pielęgniarki i stomatologa.
Klasy realizowały wspólnie działania korzystając z pomocy pielęgniarki, prezentacji multimedialnych, piosenek i wierszyków profilaktycznych, materiałów plastycznych.
Była to okazja do prezentowania własnych umiejętności i zdolności na terenie szkoły.
Koordynatorzy projektu:
Violetta Dziedzińska, Wiesława Grochowska
Potyczki z Poezją
17 kwietnia odbył się Szklony Konkurs Recytatorski Klas I-III „Potyczki z Poezją” Wandy Chotomskiej.Każdą klasę reprezentowało troje uczniów, wyłonionych w konkursach klasowych. W jury obok organizatorów zasiadła także pani dyrektor Dorota Uzar. Z przyjemnością wysłuchano ciekawych interpretacji tych wesołych wierszy. Laureatami zostali:
Julita Kordula kl. I
Karol Bujak kl. II
Amelia Pytlak kl. III
Magdalena Piwko kl. III
Maksymilian Jaros kl. III
GRATULUJEMY!!! I życzymy powodzenia w Miejskim Konkursie Recytatorskim 20 kwietnia.
Ludzie z pasją
Klasa pierwsza rozpoczyna projekt „Ludzie z pasją”, którego głównym celem jest poznanie ludzkich pasji i hobby oraz ich rodzajów. Chcemy dowiedzieć się, jak rodzą się pasje i jakim trzeba być człowiekiem, aby pasje posiadać. Pierwszą osoba, którą gościliśmy była pani Elżbieta Andruszkiewicz, mama naszego Michała. Pani Ela opowiedziała dzieciom o narodzinach swojej pasji. Okazało się, że odkryła ją całkiem przypadkiem, kiedy to w wolnej chwili postanowiła malować, dekorować i robić różne ozdoby, stroiki i figurki. Zauważyła, że sprawia jej to niesamowitą przyjemność, a w dodatku może robić niespodzianki dla innych ludzi. Teraz każda wolną chwilę (a nawet chwile nocne) poświęca swojej pasji, oczywiście poza pracą zawodową. Pokazała również dzieciom na czym polega jej hobby i każdy mógł spróbować swoich umiejętności w dekorowaniu figurek. Kto wie, może taka właśnie pasja obudzi się w niektórych małych uczniach?? Dziękujemy pani Elu!!!
Rozwijamy nasze talenty
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach mają możliwość rozwijania własnych talentów artystycznych. Tworzą swoje prace w czasie zajęć lekcyjnych i prezentują je na wystawach organizowanych 2 razy w semestrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Mają także okazje do spotkań z artystami i poznawania nowych technik. Od wielu lat systematycznie współpracujemy z p. Zuzanną Bogacką artystą plastykiem lepimy w naturalnej glinie, poznajemy tajniki ceramiki i technikę decoupage.
Jest to okazja do rozbudzania wrażliwości artystycznej u uczniów, rozwijania zdolności manualnych, nadawania przedmiotom indywidualnych cech estetycznych.
Dla dzieci jest to niezapomniana chwila zabawy, odprężenia, kreatywności, radości i twórczej satysfakcji.
Już w maju zapraszamy ponownie uczniów z klas IV-VII na zajęcia artystyczne techniką decoupage -„Lawendowe cuda”.
Iwona Bobowska
Violetta Dziedzińska
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=207
Klasa pierwsza opowiada
To był wyjątkowy dzień w klasie pierwszej. Każdy zamienił się w małego aktora i w bardzo różny sposób zaprezentował wybrany rozdział lektury „Najmilsi”, którą samodzielnie przeczytał w domu. Były teatrzyki kukiełkowe, prezentacja opowiadania z ilustracjami, książeczki z kolejnością wydarzeń, plakaty. Kilkoro uczniów przygotowało prezentacje grupowe, co wymagało dodatkowej pracy i współpracy. Niektórzy mieli wielka tremę, ale aktywna widownia zachęcała i w rezultacie każdy osiągnął swój mały sukces. Gratulacje!!
Instrumenty perkusyjne
" Od kilku tygodni klasy czwarte poznawały na lekcjach muzyki instrumenty PERKUSYJNE- tzn. te- w których dźwięk wydobywa się za pomocą uderzenia. A jest to najliczniejsza grupa instrumentów i na całym świecie są ich tysiące! Poznawaliśmy ich budowę, sposób wydobywania dźwięku oraz techniki właściwego grania na niektórych. Ukoronowaniem tej wiedzy było zadanie wykonania WŁASNEGO instrumentu perkusyjnego. Nie było to łatwe, lecz z pomocą dorosłych członków rodziny wszyscy wywiązali się z niego znakomicie ! Było wiele instrumentów egzotycznych: marakasy, rozmaite bębny i bębenki, tamburyna a nawet tzw. "tropikalny deszcz" Wszystkie wspaniale brzmiały i wyglądały! Rośnie nam nowe pokolenie "Budowniczych Instrumentów"! BRAWO!
W,Wawrzkowicz
Spotkanie" na szczycie"
Z okazji I Dnia Wiosny w Naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali mecz towarzyski w piłkę siatkową.
Nauczyciele vs Uczniowie.
W drużynie belfrów z wielką przyjemnością zagrali : Elżbieta Kurdybelska, Małgorzata Głombicka, Dorota Gaboń- Bochenek, Teresa Marzec, Wiktor Wawrzykowicz, Rafał Mędrecki oraz szefowie zamieszania Donata i Michał Rzepeccy. Drużyna uczniów to zawodnicy wybrani z klas V-VII
Sędzią głównym zawodów była Pani Teresa Dobrowolska, która stanęła na wysokości zadania i perfekcyjnie poprowadziła zawody, asystowali jej na liczni bocznej nauczyciele Danuta Czarniecka i Magdalena Zębek.
Mecz był bardzo zacięty, sportowa walka oraz litry potu wylane na parkiecie to wszystko mogliśmy zaobserwować w gmachu hali Sp4 :)
Ostatecznie po emocjonującej walce oraz zaciętej końcówce mecz wygrali uczniowie.
Gratulujemy
Podsumowanie akcji "Góra Grosza"
Już po raz osiemnasty Towarzystwo Nasz Dom organizuje akcję Góra Grosza.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić
do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone
do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
W tegorocznej akcji udało nam się zebrać rekordową kwotę - 1698,40 zł
-co oznacza, że w przeliczeniu na jednego ucznia - 6,10 zł.
Zebraliśmy:
1 grosz - 28 709 sztuk
2 grosze – 12 123 sztuki,
5 groszy – 9 183 sztuki,
10 groszy – 1 798 sztuk,
20 groszy – 697 sztuk,
50 groszy – 239 sztuk,
1 zł – 41 sztuk,
2 zł – 25 sztuk,
5 zł – 36 sztuk.
Najwięcej groszy zebrali uczniowie klas:
III b – 242,37 zł,
III a – 224,40 zł,
VI b – 206,86 zł,
II a – 203,05 zł,
I a – 186,78 zł,
II b – 128,01 zł.
Dziękujemy wszystkim Wychowawcom, Uczniom i ich Rodzicom za zrozumienie potrzeb opuszczonych dzieci i włączenie się do naszej akcji!
KOORDYNATORZY AKCJI – T. Dobrowolska, I. Świtaj
http://naszaczworka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=204
Dzień Rodzica
- 6
Dnia 7 VI 2018 r. w klasie II b odbyła się wspaniała uroczystość - Dzień Rodzica. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki i tańce. W podziękowaniu za matczyną i ojcowską miłość dzieci podarowały serduszka i laurki.
Archiwum Aktualności